Jak zaprojektować dom pasywny?

Obecne rozwiązania architektoniczne dają budowniczym dużą swobodę w wymyślaniu kolejnych form mieszkań. Wyjątkowo ekologiczną propozycją jest dom pasywny, którego idea polega na maksymalnym ograniczeniu ubytków ciepła. Jego powstawanie jest możliwe także w Polsce, choć sam budynek nie będzie posiadał identycznych właściwości, co jego odpowiedniki w cieplejszych klimatach. Domy pasywne potrafią bowiem całkowicie ograniczać zużywanie opału. Jak to możliwe?

Maksimum izolacji

Pomysł na stworzenie domu pasywnego chodził po głowach budowniczych od lat. W końcu udało się to za pomocą wykorzystania maksymalnie izolujących materiałów. Zarówno ściany, jak i okna przygotowane są z odpornych na wychładzanie materiałów, dzięki czemu budynek nie wymaga instalowania w nim systemu grzewczego. Ciepło generowane jest za pomocą pochłaniania energii słonecznej oraz wytwarzanej przez mieszkańców. W Polsce stosuje się niewielkie instalacje grzewcze z uwagi na niskie temperatury zimą.

Nowoczesne rozwiązania

Zaprojektowanie domu pasywnego wymaga dużej wiedzy na temat materiałów, z których powinien on zostać zbudowany, a także jego odpowiedniego ustawienia względem słońca. Powszechnie stosowaną praktyką jest bowiem wystawianie na ekspozycję promieni najbardziej oszklonej części budynku. Ta bowiem najlepiej pochłania energię słońca i przetwarza na ciepło. Dodatkowo w domach pasywnych stosuje się wydajne systemy wentylacyjne, które ograniczają ubytki ciepła na skutek ogrzewania powietrza wpuszczanego do budynku.

2 komentarze do “Jak zaprojektować dom pasywny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *