Dom pasywny w Polsce- czy to możliwe?

Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się w świecie. Czerpie ona nie tylko z technologii informatycznej, czy rozwoju energetyki, lecz także z kreowania nowych trendów w projektowaniu. Nie dziwi więc fakt, że pojawiające się koncepcje budowlane zachwycają nawet najbardziej wymagających obserwatorów w branży. Jednym z najnowocześniejszych budynków wykorzystywanych w tej dziedzinie jest dom pasywny. Czy jego założenia pozwalają, by był stawiany także w Polsce?

Idea domów pasywnych

Istnieje jedynie niewielka grupa osób, która zapytana o pojęcie domu pasywnego potrafi dokładnie opowiedzieć koncepcję jego powstawania. Właśnie dlatego warto wyjaśnić, jakie są założenia podczas budowy, które mogą zakwalifikować budynek do kategorii pasywnych. Domy pasywne to nic innego, jak budynki o obniżonym zapotrzebowaniu na energię. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym, takim jak szczelna izolacja, redukują niemalże do zera zapotrzebowanie na ciepło z instalacji grzewczej. Ich roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie przekracza 15 kwH/m2.

Dom w polskich warunkach

Osoby, które znają ideę domów pasywnych zastanawiają się, czy ma ona rację bytu w polskich warunkach. W końcu do wytwarzania niezbędnej energii cieplnej budynki pasywne wykorzystują w dużej mierze promienie słoneczne, uzupełniane energią wytwarzaną przez mieszkańców i urządzenia elektryczne. W polskich warunkach klimatycznych domy pasywne wspierane są przez tradycyjne, aczkolwiek niewielkie instalacje grzewcze, co może zawieść zagorzałych fanów budynków pasywnych.

2 komentarze do “Dom pasywny w Polsce- czy to możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *