Domy energooszczędne: projekty – cechy charakterystyczne

W ostatnich czasach z roku na rok zwiększa się liczba inwestorów, którzy budują domy energooszczędne. Cena zużytej podczas eksploatacji energii jest najczęściej jednym z najważniejszych powodów takich decyzji. Jaki dom można nazwać energooszczędnym? Od czego zacząć przygotowania do budowy tego typu domu?

Domy energooszczędne – projekt dobrany do konkretnej działki

Ponieważ w domu energooszczędnym chodzi o jak najwyższe wykorzystanie dostępnej energii słonecznej, najlepiej byłoby, gdyby wjazd na działkę oraz wejście do domu znajdowały się od strony północnej. Wtedy elewacja południową można będzie wyposażyć w największe przeszklenia, dzięki którym do pomieszczeń docierać będzie energia cieplna i światło słoneczne. Aby to było możliwe, strona południowa nie powinna być przesłonięta drzewami czy wysokimi budynkami, znajdującymi się w pobliżu.

Domy energooszczędne – projekt na zamówienie czy gotowy?

Ponieważ istotne jest usytuowanie budynku oraz wykorzystanie warunków naturalnych działki, dobrze byłoby zlecić przygotowanie projektu na zamówienie. Jednak można również skorzystać z gotowego projektu, wcześniej upewniwszy się, czy spełnia on wymogi domu energooszczędnego.

Domy energooszczędne – projekt uwzględniający wymogi

Aby wybudować dom prawdziwie energooszczędny, już na etapie projektowania należy uwzględnić kilka podstawowych wymogów. Przede wszystkim, jego bryła powinna być prosta, z jedno-lub dwuspadowym dachem, bez wykuszy i krzywizn, sprzyjających przenikaniu ciepła. Największe przeszklenia, o czym już wcześniej była tu mowa, należy umiejscowić od strony południowej, natomiast elewację północną, o ile to możliwe, najlepiej w ogóle pozbawić okien albo umieścić w niej jedynie okna niewielkich rozmiarów. Projekt nie powinien uwzględniać żadnych mostków termicznych, takich jak balkony. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń. Pomieszczenia mieszkalne, jadalnia czy salon powinny znajdować się od strony południowej, natomiast od strony północnej garderoba, pomieszczenie gospodarcze czy garaż, które będą stanowić swoisty bufor termiczny. Oczywiście ważna jest solidna izolacja przegród zewnętrznych oraz szczelne zamontowanie okien o niskim współczynniku przenikania ciepła U oraz wysokim współczynniku przepuszczalności promieniowania słonecznego g. I jeszcze jedna istotna sprawa: wyposażenie w wentylację mechaniczną, najlepiej z rekuperatorem.

Domy energooszczędne – drewniane czy w technologii murowanej?

To zagadnienie również należy przemyśleć jeszcze przed zdecydowaniem się na konkretny projekt, czy to przygotowywany na zamówienie, czy też gotowy. Obydwie technologie przy odpowiednim wykonaniu oraz użyciu właściwych materiałów mogą być wykorzystane, aby uzyskać domy energooszczędne. Ceny materiałów oraz koszty wykonania są porównywalne. Jednak domy drewniane charakteryzują się swoistym mikroklimatem, który sprawia, że latem panuje w nich przyjemny chłód, natomiast zimą zatrzymują ciepło, a dzięki bezwładności cieplnej można szybko je ogrzać, bo ogrzewane jest tylko powietrze, a nie ściany. Dzięki temu w drewnianym domu łatwiej niż w murowanym regulować temperaturę, co pociąga za sobą mniejsze zużycie energii. Ale obydwie technologie mają swoje zalety i wady.

2 komentarze do “Domy energooszczędne: projekty – cechy charakterystyczne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *