Domy energooszczędne: drewniane czy murowane – czym się kierować przy wyborze?

W niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania osób, które interesują domy energooszczędne. Projekty domów tego typu cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem.

Domy energooszczędne drewniane czy murowane – jaką technologię wybrać, planując inwestycję?

W tym zakresie wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Wybierając pomiędzy domami drewnianymi a murowanymi należy przeanalizować oczekiwania przyszłych mieszkańców, bo każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Drewno cechuje się zdolnością do regulacji poziomu wilgotności, w drewnianym wnętrzu panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, który podnosi komfort egzystowania w nim Dzięki bezwładności cieplnej można szybciej je nagrzać. Jednak tradycyjne mury są mniej akustyczne , lepiej tłumią hałas. Łatwiej taż można znaleźć odpowiedni projekt gotowy w korzystnej cenie oraz dobrze przygotowanych wykonawców. Jednak budowa domu murowanego trwa zdecydowanie dłużej niż drewnianego, którą można praktycznie prowadzić w każdej porze roku.

Ceny projektów gotowych są atrakcyjne i zaczynają się w granicach 2 tysięcy zł. Można wybierać spośród dużej liczby, ponieważ pracownie architektoniczne oferują ich naprawdę wiele. Ale ponieważ każdy dom, ale dom energooszczędny w szczególności powinien być dokładnie dopasowany do działki , dobrze jest pomyśleć o zleceniu wykonania projektu indywidualnego. Dom energooszczędny musi mieć przemyślaną lokalizację z największym przeszkleniem od strony południowej oraz wjazdem od północy. Tylko takie usytuowanie da w czasie sezonu grzewczego więcej zysku ciepła niż strat. Podczas przygotowywania koncepcji budynku należy też uwzględnić rzeźbę terenu, obiekty zacieniające działkę, a nawet dominujący kierunek wiatru.

Domy energooszczędne – parterowe, z użytkowym poddaszem czy piętrowe?

Jeśli wybór nie jest ograniczony przez zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, odpowiedź na to pytanie powinien dać sobie sam inwestor, uwzględniając wszystkie plusy i minusy każdego z rozwiązań oraz  preferencje przyszłych mieszkańców. Panuje przekonanie, że bardziej energooszczędne są budynki z użytkowym poddaszem lub piętrowe niż parterowe. W domu energooszczędnym powierzchnia przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury budynku powinna być jak najmniejsza, bo właśnie przez ściany, podłogę i dach ucieka najwięcej energii cieplnej, więc dom parterowy może nie być najlepszym rozwiązaniem. Ponieważ jednak dzięki zaletom, wynikającym z umieszczenia wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie, takie rozwiązanie może być preferowane  przez rodzinę z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne czy w podeszłym wieku, trzeba zastosować odpowiednio grubą izolację dachu.

Domy energooszczędne a pasywne – które tańsze w eksploatacji?

Inwestorzy, stawiający na wyjątkowo niskie zużycie energii nieodnawialnej, której ceny ciągle szybują w górę, lub też na rozwiązania najbardziej ekologiczne, mogą zdecydować się na dom pasywny. Jego nazwa związana jest z faktem, iż w tego typu budynkach stawia się na jak najwyższe pasywne pozyskanie energii cieplnej oraz światła słonecznego. Poziom całkowitego zużycia energii, wynoszący nie więcej niż 15 kWh/m²·rok – w domu energooszczędnym max. 70 kWh./m²·rok – uzyskuje w domu pasywnym dzięki całkowitemu przeszklenia południowej elewacji, zamontowaniu okien i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła i wysokim współczynniku przepuszczalności promieniowania słonecznego, wysokiej szczelności, grubej warstwie izolacji oraz sprawnej wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, który umożliwia odzysk ciepła z wywiewanego powietrza.

2 komentarze do “Domy energooszczędne: drewniane czy murowane – czym się kierować przy wyborze?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *