Domy energooszczędne – ceny, technologie

Budowa domu to inwestycja na lata. Ważne, żeby odpowiadał potrzebom mieszkańców, był trwały, wygodny i jak najtańszy w eksploatacji. Dbałość o oszczędność energii zwraca uwagę inwestorów na domy energooszczędne. Projekty tego typu budowli cieszą się rosnącym zainteresowaniem.

Domy energooszczędne – cena

Koszty budowy domów energooszczędnych są ciągle wyższe niż standardowych. Jednak różnica kosztów oraz czas zwrotu dodatkowych nakładów, poniesionych na energooszczędność, z każdym rokiem maleje. Ma na to wpływ kilka przyczyn. Po pierwsze, wzrosły ceny w budownictwie w ogóle, a to zmniejszyło procentowo różnicę dotyczącą dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Po drugie, tanieją zarówno produkty, jak i technologie wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym. Wreszcie po trzecie, zmiana przepisów dotyczących energooszczędności wpływa na zwiększenie kosztów budowy domów standardowych, które – zgodnie z wymaganiami – stają się coraz bardziej energooszczędne.

Domy energooszczędne: parterowe czy piętrowe – jakie wybrać?

Z ogólnych wyliczeń wynika, że bardziej energooszczędny jest dom piętrowy czy z użytkowym poddaszem niż dom parterowy. Chodzi bowiem o jak najniższy stosunek powierzchni dachu, przez który najwięcej ciepła wydostaje się na zewnątrz, do ogólnej kubatury budynku. Jednak domy parterowe są bardziej wygodne dla rodzin z małymi dziećmi, osób niepełnosprawnych ruchowo lub starszych. Dostępność pomieszczeń, usytuowanych na jednym poziomie, jest niezwykle praktyczna i gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańcom. Odpowiednio zaprojektowane oraz wykonane solidnie z właściwych materiałów domy parterowe mogą charakteryzować się nie niższą energooszczędnością niż domy piętrowe, spełniając wymogi dla domów energooszczędnych.

Domy energooszczędne: drewniane czy murowane – na jaką technologię postawić?

Koszty materiałów oraz wykonania domu energooszczędnego w obydwu technologiach są zbliżone. Dlatego należy rozważyć wszystkie zalety i wady domów drewnianych i murowanych oraz uwzględnić preferencje przyszłych mieszkańców. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wydaje się jednak, że warto postawić na drewno jako podstawowy materiał do budowy domu. Poza tym domy drewniane są łatwiejsze do ogrzania, bo z powodu bezwładności cieplnej ogrzewa się w nich tylko powietrze, a nie ściany. Dzięki temu łatwo poczynić oszczędności w zużyciu energii podczas nieobecności domowników, podwyższając w krótkim czasie temperaturę po ich powrocie. Nie bez znaczenia jest także swoisty mikroklimat domu drewnianego, dzięki któremu latem panuje w nich przyjemny chłód. Za zainwestowaniem w dom drewniany może również przemawiać fakt, że prace przy nim trwają krócej niż przy murowanym i mogą być praktycznie prowadzone przez cały rok, bo jedyne czynności mokre wiążą się z wykonaniem fundamentów.

Domy energooszczędne a pasywne

Rosnące zainteresowanie dotyczy obecnie również domów pasywnych. Czym są domy pasywne i co różni je od energooszczędnych? Podstawowa sprawa zawarta jest w samej nazwie. W domach pasywnych, które są również energooszczędnymi, stawia się na jak najwyższe pasywne pozyskiwanie energii z otoczenia, stąd m.in.. całkowite przeszklenie elewacji południowej, umożliwiające maksymalne wykorzystanie ciepła i światła słonecznego. Aby ogrzać dom pasywny, powinno wystarczyć jedynie około 15 kWh/( m2·rok).przy 70 kWh/( m2·rok). w domu energooszczędnym.

2 komentarze do “Domy energooszczędne – ceny, technologie

  1. Dom pasywny jest bardzo drogi w budowie, a zwraca się przez pokolenia. Nie wiem, czy gra warta świeczki. Niech mnie ktoś przekona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *