Domy energooszczędne – ceny, projekty, technologie

Coraz bardziej rozpowszechnione stają się domy energooszczędne. Projekty takich budynków można zakupić gotowe albo zlecić do indywidualnego wykonania. Drugie wyjście, mimo wyższych nakładów, gwarantuje właściwe wykorzystanie walorów działki, a tym samym postawienie – w miarę możliwości – na jak najwyższe wykorzystanie energii słonecznej.

Domy energooszczędne drewniane czy murowane – na jakie postawić?

To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów przed podjęciem starań, mających doprowadzić do powstania wymarzonego domu. W obecnych czasach obie technologie gwarantują spełnienie oczekiwań mieszkańców tak w zakresie energooszczędności, jak i komfortu użytkowania. Jednak za postawieniem na dom drewniany przemawia szereg zalet budowli tego rodzaju. Zasadniczą zaletą wydaje się być fakt, że dzięki istnieniu w nich zjawiska bezwładności cieplnej można łatwo regulować temperaturę. Już w czasie zaledwie dwóch godzin udaje się ją podnieść z 8℃ do 21℃, co w domach murowanych jest możliwe dopiero po upływie około 48 godzin. Dzięki temu domy drewniane stwarzają większą możliwość oszczędności energii, bo nie muszą być ogrzewane w czasie nieobecności mieszkańców. Przy zainstalowaniu odpowiedniej instalacji grzewczej z programatorem można obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, wychodząc z domu, a przed powrotem ją podnieść do oczekiwanego poziomu. Inne zalety domów drewnianych to krótki czas budowy, możliwość prowadzenia jej praktycznie o każdej porze roku (jedyne roboty mokre to wylanie fundamentów), a także stosunkowo łatwa możliwość ich rozbudowania zgodnie z późniejszym zapotrzebowaniem czy możliwościami finansowymi mieszkańców.

Domy energooszczędne – ceny drewnianych i murowanych

Znacznie popularniejsze są obecnie w naszym kraju domy murowane. Dlatego też dużo łatwiej znaleźć odpowiedni projekt gotowy, którego cena jest atrakcyjna. Projekty domów drewnianych nie należą już także do rzadkości, jednak liczba projektów gotowych jest zdecydowanie mniejsza, a kosztują one z reguły więcej. Podobnie ma się sprawa z wykonawcami. Większa liczba z nich wyspecjalizowała się we wznoszeniu budynków murowanych, którzy z reguły nie mają wiedzy, potrzebnej przy budowie domu z drewna. Panuje powszechne przekonanie, że domy murowane są o wiele trwalsze niż drewniane. Jednak obecnie pod tym względem sytuacja znacznie się poprawiła. Dobrze wykonany z wysokiej jakości odpowiednio zabezpieczonych materiałów dom drewniany może przetrwać w dobrym stanie kilkaset lat, a jego żywotność nie ustępuje domom wykonanym w technologii murowanej. Jeśli zaś chodzi o całkowite koszty budowy domu drewnianego i murowanego, to są one do siebie zbliżone. Jednakże domy drewniane są bardziej ekologiczne i energooszczędne, o czym była mowa wyżej.

Domy energooszczędne drewniane – aranżacja wnętrza

Dom drewniany stwarza duże możliwości aranżacji. Można ją z łatwością dostosować do preferencji mieszkańców. Zwolennicy rustykalnych rozwiązań mogą poprzestać na pozostawieniu ścian wewnętrznych bez dodatkowego wykończenia, stwarzając w ten sposób niepowtarzalny wystrój, którego podstawą jest naturalne piękno drewna. Dom drewniany łatwo wykończyć poprzez użycie płyt gipsowo-kartonowych, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Wybierać można również rozmaite okładziny wewnętrzne, takie jak glazura, terakota czy kamienie. Oczywistą sprawą jest dobór ulubionego koloru farby albo posłużenie się odpowiadającym upodobaniom rodzajem tapety.

Przy wykończeniu podłóg także istnieje wiele rozwiązań. W ostatnich latach zdecydowanie największą popularnością cieszą się ekonomiczne i efektowne oraz proste w montażu panele drewniane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podłodze znalazł się pracochłonny tradycyjny parkiet. Użyć też można płytek podłogowych czy wykładziny. Jak widać, zależnie od upodobań mieszkańców dom energooszczędny drewniany może przybrać pożądany wygląd: od minimalizmu aż po prawdziwy przepych.

2 komentarze do “Domy energooszczędne – ceny, projekty, technologie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *